Varga Endre, a Veszprém Megyei Civil Információs Centrum szakmai vezetője a városházán tartott esemény kezdetén felhívta a jelenlévők figyelmét, stratégiai gondolkodás nélkül ma már a civil szervezetek sem lehetnek sikeresek, éppen ezért is lehet kulcsfontosságú minden, a rendezvényen elhangzó információ a pályázóknak.
Porga Gyula polgármester köszöntőjében ugyancsak rávilágított arra, miért érdemes minél jobban megragadni ezt az alkalmat a civileknek: minden nappal egyre közelebb kerülünk 2023-hoz, az EKF évhez, amelyben a városvezetés kiemelt szerepet szán a helyi civil szervezeteknek. Ők azok, akik segítségével eddig is rengeteget fejlődött Veszprém – hiszen ahogy a polgármester már többször is hivatkozott rá, erős város nem létezhet erős civil szféra nélkül –, és akikkel a 2023-at követő években is Európa kulturális fővárosai között maradhatunk, hivatalos címtől függetlenül is.
A civil szervezetek további erősödésében komoly szerepe lehet a NEA pályázatainak is, melyekről Szalay-Bobrovniczky Vince civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár beszélt részletesebben. Mint felidézte, a NEA alapot minden fel nem használt egy százalék adja, amelyeket aztán a pályázó civil szervezetek között osztanak szét újra, így biztosan jó helyre mennek azok az adó egy százalékok is, amelyekről nem rendelkeztek. 2019-ben ennek köszönhetően minden eddiginél magasabb, 5,9 milliárdos keretből gazdálkodhattak, míg 2020-ban ez az összeg már 7,7 milliárd forintra rúg. Szalay-Bobrovniczky hozzátette, a teljes keretünk ugyanakkor ennél nagyobb, hiszen a különböző állami szervek szintén hozzátesznek az alaphoz. Így összesen 284 milliárdot osztanak szét a ma Magyarországon működő több mint 61 ezer civil szervezet között.
Veszprém megye valószínűleg jövőre is a sikeres pályázók közé tartozik majd, ha az előző tapasztalatokból indulunk ki: összesen 2873 civil szervezet működik itt, akik közül tavaly 464-en pályáztak, közel 50%-uk, 211 pedig nyert is, ami meghaladja az országos átlagot.
2020-ra egyébként már október 1-jétől lehet pályázni – az egyes területeket érintő összevont pályázatok egy-egy nap eltéréssel ekkortól lesznek elérhetőek, míg az egyszerűsítettek november elsejétől. Mindkét verzió leadására egy-egy hónap lesz a határidő, a szervezet pedig a pályázatok beérkezte után gyakorlatilag azonnal meg is kezdi azok értékelését, így várhatóan már a tavaszi programok is előfinanszírozás nélkül, az időben megérkezett támogatásokból tudnak lezajlani.
Szalay-Bobrovniczky Vince elmondta, a pályázatokon túl az ősz további fontos újdonságot is tartalmaz: hamarosan megjelenik az első civil kézikönyv, mely 134 oldalon nyújt útmutatást az elengedhetetlen tudnivalókhoz. Utóbbi a helyi civil irodákban is elérhető lesz nyomtatott formában, de a hírlevélre feliratkozók elektronikus formában is letölthetik.